2009 m. liepos 11 d.

Art Vilnius '09 Tarptautinė šiuolaikinio meno mugė

Rytoj baigsis projekto "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" dar vienas renginys - Tarptautinė šiuolaikinio meno mugė Litexpo rūmuose.
Už žodžio tarptautinė nereikėtų labai užsikabinti. Nepaisant to, kad programoje rasite nemažai užsienio atstovų, kurių viešnagė Lietuvoje iš tiesų stebina labai maloniai, tačiau visgi būtų 50 : 50 pasaulis - Lietuva. Bet ir tai neblogai.
Kadangi aš nesu totali šiuolaikinio meno gerbėja, nors prisipažinsiu, kad tai yra įdomiau nei vaikščioti po Luvrą ir apžiūrinėti 14-18 amžiaus tapybą, visgi šioje parodoje yra daug ir neįdomių darbų, ir santykinai daugiausia lietuviško meno padangėje.
Tai tik mano subjektyvus pastebėjimas, bet dauguma lietuvių autorių nesistengia ieškoti įdomių siužetų, yra techniškai neprogresyvūs ir dažnai mėgsta užsidengti po juodų "tep liap" skraiste. Žinoma, beprasmiškų darbų, kur nėra nei siužeto, nei gilios minties, nei praktinės panaudojimo galimybės (nors galbūt menininkų ir bus pripažinti kaip "oi, koks šedevras", bet tūlam paprastam žemės piliečiui niekaip ten nieko nesimatys, tik juoda dėmė) suras ir užsieniečių stenduose parodos lankytojai.

+ Pagirtina:
*Šiaulių dailės galerija. Iš tiesų stendas gal ir neįspūdingas, atleistina, tačiau atvirukai tiesiog nuostabūs. Vaizdelių dėl autorinių teisių apsaugos neperteiksiu, tačiau vien užrašai ant atvirukų "crazy woman livin' in the gallery", "he's got it" arba "the killer woke before dawn and took a face from the art gallery" turėtų užvesti kokie meniniai klodai atsiveria kūrybiniam polėkiui, ypač atviruke.
*Mini moratoriumas Hitleriui su visa reikalinga atribucija. Gerai, kad fašistinių simbolių draudimas galioja viskam, išskyrus meną... tokį nerealų meno kūrinį prarastumėme vien ideologinių sankirtų.
*SOFA galerijai. Nors paroda ir neįspūdinga, tačiau neblogas piaras Druskininkų miestui ir apylinkėms bei menui.
*Fatastiška NB danų galerijos atvežta ekspozicija. Čia būtinai reiktų perversti katalogus... nes kaip vėliau paaiškėjo paveiksliukai čia greičiausiai buvo patys brangiausi eksponuojami po Vilnius Art'09 stogu - 200 000 litų už paveikslą. Danas nusistebėjo, kad tokia jauna ir su tokiu brangiu skoniu... paguodžiau, kad net ir pardavus visą tėvų per 50 metų užgyventą turtą, neįstengtumėme net vieno paveikslo nusipirkti... Tačiau paveikslai iš tiesų įspūdingi. Ir šiam stendui(5.6) neabejotinai atitektų pirma vieta šioje parodoje, nes tiek eskpozicija aukščiausios klasės, tiek kataloguose įamžinti darbai (beje, beveik visi yra parduoti ir guli privačiose kolekcijose) yra verti dėmesio... gaila, kad neturėjo jokių atliekamų katalogų ar atviručių ir realiai atvyko tik parodyti to, ką turi, o ne bandyti prastumti, parduoti... būtų bent šioks toks materialus prisiminimas likęs. Bet tiek to.
*Vokietijos galerijos. Art Karsruhe, Berlyno, Wiesbadeno ir kt. už įdomius atvežtus ir neretai progresyvius šiuolaikinio meno darbus, išsiskiriančius įdomiomis technikomis, nenuvalkiotu siužetu ir gana aukštu vizualinės veikos laispniu. Neabejotinai, būtų antra vieta. Suderinta tiek tapyba, tiek grafika, tiek fotografija. Liux.
*net islandai atvykę, už atvežtąvos ne tradicinį jų meną, jaukią ekspoziciją ir gana šiltus darbus... bei tą dar nepamirštą visiškai nesuprantamą islandišką klegėjimą. Paprastumą ir šilumą.
*Broliai latviai. Šįkart kaimynė Latvija tikrai nepasišiukšlino ir atvežė tikrai įdomių šiuolaikinio meno darbų, kurie beveik galėtų koja kojon eiti kartu su Niujorko ar Čikagos šiuolaikinio meno galerijom. Daug įdomių darbų, įvairių stilių ir technikų. Beje, gana didelis stendas animacijos darbų, tiesa, daugiau suaugusiems nei vaikams.
*Rytų kaimynams - Ukrainai ir t.t. Įdomūs visai sovietinio ekspresionizmo nesudarkyti darbai.
*Plojimai Vengrijai. Subtilus ir kartu šviežias menas.
*Katutės Klaipėdos galerijų viešnagei. Puikia atlaikytas frontas, neabejotinai dar kartą patvirtinta, kad Klaipėda vis dar išlikęs meno traukos centru.
*Džiaugiuos, kad Juškaus galerija sugalvojo išleisti mini katalogėlį, kuriame aš visai nieko vertus darbus pamačiau visai gražius, nes kai perėjau ekspoziciją, niekas neužkabino. Visiškai nieks. Šlamštas. Tačiau pasiėmu katalogėlį ir 4 kvadratinių centimetrų paveiksliukai kai kurie visai patraukia. Mano nuostabai paaiškėja, kad čia tie patys darbai, kur ant sienų kabo, ir tuomet supranti, kodėlkartais geriau pasirinkti mažesnį piešimo lapą... dėl ko mane mama nuolatos pielydavo, visgi, jei nesugebi padaryti 3 metrų drobės, kuri pagautų žiūrovą, geriau tuomet daryt 10 centrimetrų, kurie kiekvieną pritrauktų... arba ne. Tačiau nuoširdžiai prisipažinsi, kad tie mažiukai paveiksliukai Gudaičio, Švažo, Antanavičiaus atrodo šimtą kartų geriau nei dideli.
*Nustebino Vilniaus Jeruzalės skulptūrų parkas. Apie tokį buvau girdėjusi, bet išėjusi iš parodos nusprendžiau, kad reikės gyvai nuvažiuoti ir pažiūrėti. Tuomet galima bus daugiau pasakyti.

Bendrai:
*neblogas instaliacijų balkonas
*gana nemažai erotinių darbų, tad kai kuriose vietose suabejočiau ar ši paroda tinkama vieta vestis vaikus bent jau iki 6 metų, nes tokių sakyčiau buvo vienas trečdalis visų lankytojų.
*gana meniška atmosfera, kad ir kaip sunkiai taip pavadinčiau. Daug gražių žmonių (visapusiškai).
*galėtų kai kuriose vietose rašyti tiesiog autorių, kuris eksponuojamas, o ne galerija, nes Dusetų galerijos stendas visas atiduotas Saukienei... nieko tokio, tačiau žmonėms būtų žymiai lengviau susirasti, kas jiems patinka ir įdomu, pagal autorius... nors lietuviai taip ar taip surpastų, kas kur po kokiu lietuvišku galerijos pavadinimu slepias.
*kojos tikėtina po trijų salių apvaikščiojimo tikrai pavargs, skrandžiai išalks, o maži vaikai pradės zirzti ir verkti...
*įėjimas turintiems kokių nors ryšių su menu ir tai patvirtinantį dokumentą gali įeiti nemokamai, visiems kitiems mirtingiesiems 10 litų (studentams 6Lt).

Reklama
# Ryt 18:30 Paolo Vivian po galerijos "Actus Magnus" stogu projekto "Ding Dong. Koncertas įsimylėjėliams" pristatymas. Prašo apsirengti baltai ir atsinešti varpelių... bet nebūtina.Tenai nusimato ne šiaip sau pasirodymas.
# Poryt, liepos 13 dieną, 17:00 bus "Japonija Europos akimis/Japonija šiandien Nr.11" parodos atidarymas. Projektas tęsias jau 20 metų, kasmet fotografai iš įvairių šalių yra kviečiami įamžinti ir atskleisti Japonijos įvairias detales. Šiemet bus pristatomi vaizdai iš Niigata prefektūros. Fotografijos darbai Šiuolaikinio meno centre vokiečių gatvėje turėtų būti eksponuojami iki rugpjūčio 16 :)

Tiek. Labos nakties.

1 komentaras:

Anonimiškas rašė...

Kas as ieskojau, aciu