2009 m. lapkričio 24 d.

Kaip nereikėtų keliauti Ispanijoje arba pasimokykite iš svetimų klaidų

Taip kartais gyvenime nutinka, kad nusprendi daugelio dalykų neplanuoti, ypač, kai tai liečia keliones, kad būtų viskas su tam tikru atsitiktinumo bei sėkmės prieskoniu.

Visgi Ispanijoje nereikėtų daugelio dalykų palikti paskutinei minutei. Ką pati patyriau savo kailiu, kad bilietus reikia nusipirkti iš anksto. Nes...

Atėjus dvi valandos prieš traukinį bilietų gali būti nebelikę. Kaip taip įmanoma, neklauskite, neįsivaizduoju, bet įtariu, kad jie nepardavinėja rezervuotų bilietų (už rezervaciją, žinoma, reikia mokėti, dėl to, matyt, jiems daromos tam tikros preferencijos). Ir kadangi bilietus pardavinėja kompiuteris... jei esate dviese, o turi tik vieną laisvą vietą, Jums parduos tik vieną bilietą. Kad galite vos 30 minučių trunkančią kelionę praleisti sėdėdamas savo kolegai ar draugui ant kelių arba stovėdamas, galite nesivarginti aiškinti. Bilieto negausite. Niekaip. Praktiškai išbandyta...

Ir tuomet "o ne... kodėl, kodėl?". Ir reikėtų dar kai ką prieš tai žinoti. Penktadienis. Tikėtina, kad eilėje atstovėsite apie valandą, tiesa, jeigu jums pasiseks. Jei ne, gal ir ilgiau. Ir atstovėjus tą ilgą eilę, sužinosite, kad bilietų pardavėjas nekalba angliškai... ir tuomet, "aaaaaaaaa"... tam reikėtų morališkai pasiruošti iš anksto. Ir kaip sakiau, likus valandai ar dviem iki planuotos kelionės bilietų nė kvapo... tiksliau, kaip sakiau, atėję paprašysite dviejų bilietų, sakys, nežinau ar yra, bet visgi ras bilietuką... tiesa, vėliau paaiškės, kad paieškos langelyje pardavėjas pamiršo pažymėti, kad keleivių bus du :D ir tuomet smaginsies bandydami įtikinti, kad come on, čia tokia trumpa kelionė, išsiteks ant vienos vietos... be to, gi ruošiamės mokėt pilną kainą, kad tik greičiau pasiektume savo kelionės tikslą. Deja.

Su ispanais šiuo klausimu sunkiai susitarsit. Bet geroji dalis yra ta, kad pas juos beveik visi traukiniai nauji. Kas savaitę nuperkamas naujas traukinys, kad 2010 metais Ispanija turėtų pačią moderniausią traukinių bazę. Rodos, jiems tai pavyks.

Bilietai nėra labai brangūs, bet kaip sakiau, už rezervaciją reiks papildomai pamokėt. Bet tiek kainuoja neprarastas laikas. Spręsti jums. Be to, rezervuoto bilieto išpirkimas yra žymiai paprastesnis - ir eilės mažesnės, ir paprasčiau, ir greičiau.

Taip pat, rekomenduotina pirkti bilietą pirmyn ir atgal. Pirmiausia dėl to, kad grįžtant gali nebebūti vietų traukinyje, ir būsite kažkur neaiškiai įstrigęs. Iš kitos pusės, kelionė atgal kainuos 40 procentų pigiau. Verta susimąstyti ir įvertinti šiek tiek daugiau detalių, susijusių su planuojama kelione. Nors mūsų atveju, pasirinkimo didelio nebuvo. Buvo belikę keletas bilietų naktiniam traukiniui, beje, paskutiniam... bijau, įsisvaizduoti, kas būtų buvę, jei būtumėme bilieto nenusipirkę iš anksto.

Reiktų atkreipti dėmesį taip pat į užrašus ant bilieto, nepaisant to, kad jie visi ispaniški, bet ten yra užrašyta, kad reiktų į peroną ateiti 3 minutės prieš traukinį... į tą reikėtų labai labai atkreipti dėmesį. Nes pirma, laiko šiek tiek suvalgys daiktų patikrinimas kaip oro uoste... nepraeisite šiaip sau, tiksliau neprabėgsite. Antra, nereikėtų sumaišyti aukštų. Išvykimo traukiniai yra lietuviškame antrame aukšte. Ir trečia, atlėkę 3 minutės prieš traukinį galite pabučiuoti į uždarytą peroną. Taip, taip, čia irgi panašiai kaip oro uoste. Taip jau paprastai į jį neįeisite. Ir iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad mūsų traukinys pajudėjo iš perono likus 4 minutėm iki laiko, parašyto biliete. Gerai, kad į traukinį, kažkaip nuojauta sakė, bėgom, bėgom, bėgom... ir prie perono vartų, pasitikęs bilietų tikrintojas, priekaištingai suburbėjo, kad oi, kaip vėlai... ir bėgom bėgom... ir gal net nepraėjus 30 sekundžių nuo tada, kai įbėgom į traukinį, jis pajudėjo... greitasis traukinys į Toledą, beveik 90 km distanciją įveikiantis per nepilną pusvalanduką, tikrai ilgai neįsibėginėja, ir dėl jūsų vėluojančio nubėgti laiptais į peroną (kas irgi gali būti), tikrai nesustos kur nors, netoli perono... be to, ir nepasivysite. Tad čia ispaniškas įprotis, kad viskas vėluoja bent 15 minučių, visiškai negalioja.

Ir jei nuspręsite keliauti mašina, kas visai palyginus yra nebrangu, ypač vidutiniams nuotoliams, reiktų pagalvoti, kur palikinėsit mašiną, kai ja nesinaudosite, nes... diena parkavimosi vietoje gali kainuoti ir daugiau nei 24 eurus, ypač kur nors geresnėje vietoje, arčiau miesto centro ir t.t. Taip pat, nors jums ir atrodo, kad niekur nesimato ženklo, kad stovėjimas mokamas, reikėtų labai gerai patikrinti... nes ženklas gali būti už pusės kilometro su bilietų pardavimo automatu... ir kol jūs varganai nueisite susimokėti iki automato, ir jei dar ten jūsų lauks eilė, tai reikėtų pamačius moteriškę ar vyruką su mėlynu kostiumu ir geltona linija ant jo, šūktelt, kad eini susimokėt, nes bent jau Madride, pati savo akimis mačiau, kaip per 15 minučių atvažiavo servisas ir nutempė paliktą mašinytę... tikėtina, kad arba laikas stovėjimui buvo pasibaigęs, arba šiaip žmogus iš nežinojimo ją paliko net nepagalvojęs, kad reiktų ten mokėti. Tad su mašinų palikimu reiktų atsargiai.

Dar, dar... daugybė gatvių Madride yra vienpusio eismo, tad reiktų bent pirmam kartui prasivažinėti su google maps per gatves ir pasižiūrėti, nes po to elementariai 2 valandas suksitės ratu ir negalėsite rasti kelio išvažiuoti. Bet čia gal ir nebūtinai. Beje, dėl baudų. Jei esat su išnuomota mašina, tai jums tai labai daug kainuos... nes dar papildomai nuomavimo agentūra nuraus... arba ne. Jeigu su nuosava ir ne ispaniškais numeriais, galite džiaugtis, iš jūsų baudos niekas neišsireikalaus, nes baudos mokos autonominių regionų biudžetams. Čia pliusas keliauti su savo mašinyte. Tačiau, jei kaip teko matyti keletos nelaimingųjų situacijas, kai nutempiamos mašinytės... tiek vienu, tiek kitu, atveju, oi, kaip tai nemažai patuštins jūsų kišenę. Ilgam Ispanijos negalėsite pamiršti. Tad gerai reiktų pasvarstyti, ar tikrai taip gaila laiko pusvalanduką paisvaikščioti po apylinkes ir paieškoti kur nors medžių šakose paslėptų kelio ženklų... nes jie tikrai nepadaryti visiems aiškiai matomi... o kartais visai nematomi, jei nesistengi labai labai intensyviai jų surasti.

Tiesa, kelių policininkai, už tai, kad pavyzdžiui įsuksite į gatvę, kur negalima įsukti, neskubės jūsų bausti. Jie čia gana žmogiški. Supranta, kad nespėji visų ženklų sužiūrėti. ir jei LT jie specialiai stovi už tokių ženklų ir tik laukia "Įsuk tu žioply, papildysi mūsų kišenėles", tai čia net jei jie stovės po tuo ženklu, pirmiausia sustabdys, paklausinės, ir jei kartais jums tikrai tenais negalima važiuoti, paprašys apsisukti ir parodys kelią, kaip rasti tai, ko ieškot... žinoma, tik ispaniškai. Suprasti ispaniškai tikrai gana reikalinga šioje didelėje Ibericos šalyje, jei ne paklausti, kam užtenka kūno kalbos ir ženklų, tai suprasti, ką tau atsako, dažniausiai kūno kalbos neužtenka.

Ir pabaigoje apie autobusus. Būtinai visko išsiklausinėkite. Autobusai čia dažnai išvyksta ne iš ten, kur pirkote bilietus, dažnai ne tik, kad ne iš stoties, bet ir iš visokių būna supermarketų ir panašiai. Ypač rytą belaukiant, galima nerealiai sušalti, o vėliau gali paaiškėti, kad autobuso taip ir nesulauksite toje vietoje, kur laukiate.

Tad nemokant ispaniškai saugiausia keliauti traukiniais... nors ir tai, gali paaiškėt, kad traukinys išvyksta iš kito miesto galo.

Bet kur tikrai kalba angliškai, tai mašinų nuomos punktuos. Bėdų neturėsit.

Kol kas tiek. Sėkmės keliaujant.

1 komentaras:

Anonimiškas rašė...

http://markonzo.edu http://blog.bakililar.az/carpettiles/ http://jguru.com/guru/viewbio.jsp?EID=1534482 http://www.mydogspace.com/me/keno http://aviary.com/artists/Mohawk-Carpet catid http://tempurpedics.ning.com/profiles/blogs/tempurpedic-pillowcase http://aviary.com/artists/Steam-Cleanerss minus http://www.rottentomatoes.com/vine/showthread.php?p=17358828